باکلوفن

نام ژنریک/ نام دیگر(به انگلیسی):   BACLOFEN

اسامی تجاری :

(لیورِسال)® LIORESAL

دستة دارویی:

شل کننده عضلات اسکلتی ، [ ضد درد های عصبی]

اشکال دارویی:

قرص ( شیار دار)  :10 میلی گرم

قرص ( شیار دار)  :25 میلی گرم

موارد مصرف:

تخفیف گرفتگی و سِفتی عضلات ناشی از بیماری اِم اِس یا اسکلوز مولتیپل ( نوعی بیماری عصبی ناشی از از بین رفتن غلاف سفید رنگ رشته های عصبی که ممکن است به ضعف عضلات ، عدم تعادل بدن و اختلالات بینایی منجر شود) و یا ضایعات دیگر نخاعی

[ کاهش شدت یا تعداد حملات برخی از انواع درد های عصبی ( از قبیل درد عصب سه قلو)]

دستورمصرف:

این دارو را می توان بدون توجه به زمان خوردن غذا مصرف نمود( مصرف آن با معده خالی یا همراه با غذا تفاوتی ندارد) . برای کاهش تحریک گوارشی می توانید دارو را همراه با غذا میل کنید.

توصیه ها:

از آنجایی که این دارو می تواند باعث بروز خواب آلودگی ، سرگیجه، اختلالات بینایی یا اختلال در جهت یابی شود، تا مشخص شدن چگونگی پاسخ نسبت به دارو ، از رانندگی کردن و انجام سایر فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند، اجتناب ورزید.

در مواقع مصرف این دارو برای به حد اقل رساندن اُفت فشار خون ( به ویژه در حالت ایستاده ) ، به آهستگی تغییر وضعیت دهید.

در صورت بروز هر گونه علائم غیر عادی یا عوارض جانبی به ویژه موارد زیر فوراً با پزشک معالجتان تماس بگیرید:

بثورات جلدی ( دانه های ریز قرمز رنگ بر روی پوست ) ، خارش پوست ، احساس کرختی یا گِز گِز کردن دست ها یا پا ها ، تیره شدن ادرار ، ادرار خون آلود ، توهمات بینایی یا شنوایی ، وِز وِز گوش، درد عضلات ، درد قفسه سینه ، ضربان کوبنده قلب، افسردگی ، ضعف شدید و از حال رفتن.

جهت ارزیابی پیشرفت درمان و بررسی عوارض جانبی احتمالی ناشی از مصرف دارو، به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید.

قبل از قطع مصرف این دارو حتماً به پزشک معالجتان مراجعه کنید زیرا قطع مصرف دارو باید به تدریج و با کاهش دوره ای مقدار مصرف آن که توسط پزشک تعیین می گردد، صورت بگیرد.

ملاحظات عمومی :

در مواقع مصرف این دارو ، بیمار ممکن است برای راه رفتن به کمک احتیاج داشته باشد زیرا از بین رفتن اسپاسم ( انقباض ) عضلات در اثر مصرف دارو ممکن است در توانایی بیمار برای ایستادن یا راه رفتن تأثیر بگذارد.

از آنجایی که این دارو ممکن است غلظت قند خون را افزایش دهد بنابراین تنظیم مقدار مصرف دارو های خوراکی پایین آورنده قند خون یا فراورده های انسولینی در مبتلایان به دیابت ( مرض قند ) لازم می باشد.

تداخل های دارویی و غذایی :

در طول مدت درمان با این دارو، از مصرف فراورده ها یا نوشابه های الکلی و یا دارو های خواب آور ، آرام بخش، تسکین دهنده ضد درد اجتناب ورزید.

مصرف در دورة بارداری:

مجاز ، فقط در صورت ضرورت و با احتیاط فراوان به شرط آن که فوائد مصرف دارو بر آثار سوء احتمالی آن برتری داشته باشند( گروه c)

مصرف در دورة شیردهی:

گو اینکه این دارو در شیر مادر ترشح می شد ، عوارضی در رابطه با مصرف آن در دوره شیر دهی گزارش نشده است.

شرایط نگهداری:

دمای کمتر از 40 درجه سانتی گراد ( ترجیحاً 15 تا 30 درجة سانتی گراد)

داخل ظروف یا بسته بندی های در بسته

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد