کلیدینیوم – سی

نام ژنریک/نام دیگر(به انگلیسی):  CLIDINIUM – C

نام تجاری :                                                                                                                                                ( لیبراکس ) ®  LIBRAX

دستة دارویی:

آنتی کولینریژیک – تسکین بخش ، ضد اسپاسم مجاری گوارشی ( ضد انقباض ناگهانی عضلات مجاری گوارشی )

توجه : از لحاظ فارماکولوژی ( علم داروشناسی ) « کلیدینیوم » موجود در این فراورده جزو دارو های« آنتی کولینرژیک »

( مهار کننده عبور تحریکات عصبی از اعصاب پاراسمپاتیک بر بخش های مختلف بدن ) و « کلردیزپوکساید »

موجود در آن نیز جزو « بنزودیازپین ها » طبقه بندی میشود .

 

اشکال دارویی:

قرص (دارای روکش قندی) :

حاوی 5/2 میلی گرم کلیدینیوم بروماید + 5 میلی گرم کلردیازپوکساید هیدرو کلراید

موارد مصرف:

به عنوان داروی کمکی در درمان زخم های گوارشی و سندرم روده تحریک پذیر

به عنوان داروی کمکی در درمان اِنتروکولیت حاد ( التهاب حاد روده کوچک و بزرگ )

دستور مصرف:

دارو را 30 تا 60 دقیقه قبل از غذا میل کنید مگر این که پزشک دستور دیگری داده باشد .  .

توصیه ها:

دارو را بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید.

در صورت بروز سرگیجه ، منگی ، خواب آلودگی یا تاری دید ، احتیاط کنید و تا مشخص شدن چگونگی پاسخ نسبت به دارو ، از رانندگی کردن و انجام سایر فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند ، اجتناب ورزید .

در صورت بروز عارضه خشکی دهان ، بینی یا گلو ، از آدامس یا آب نبات بدون شکر استفاده کنید . جهت رفع این مشکل همچنین می توانید هر چند وقت یکبار چند قطعه کوچک یخ را به آرامی در دهان خود بجوید . در صورتی که خشکی دهان بیش از 2 هفته ادامه داشت ، به پزشک یا دندان پزشک مراجعه کنید .

با توجه به این که این دارو باعث کاهش یا توقف فعالیت غدد عرق و در نتیجه مختل شدن تنظیم درجه حرارت بدن می گردد ، در حین انجام فعالیت های بدنی یا ورزش کردن و یا در مواقعی که هوا گرم است ، احتیاط کنید زیرا احتمال افزایش درجه حرارت بدن و همچنین بروز علائم گرمازدگی وجود دارد .

درصورت بروز یبوست به پزشک مراجعه کنید . برای برطرف ساختن یبوست می توانید پس از مشورت با پزشک از نرم کننده های مدفوع یا مسهل کننده های حجیم کننده مدفوع استفاده نمایید .

اگر دارو را برای مدت طولانی مصرف کنید ، برای بررسی پیشرفت درمان ، به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید .

قبل از قطع  مصرف این دارو ( به دنبال مصرف طولانی مدت آن ) به پزشک مراجعه کنید ، زیر ممکن است برای اجتناب از بروز عوارض ناشی از قطع مصرف ناگهانی « کلریازپوکساید » موجود در این فراورده ، کاهش تدریجی مقدار مصرف آن ضروری می باشد

 

ملاحظات عمومی:

مصرف طولانی مدت مقادیر بیش از حد این دارو به دلیل وجود « کلردیازپوکساید » در آن ممکن است باعث بروز وابستگی جسمی و روانی در بیمار شود .

 

تداخل های دارویی و غذایی:

از مصرف دارو های ضد اسهال طی مدت 1 تا 2 ساعت پس تر مصرف این دارو اجتناب ورزید .

در طول مدت درمان با این دارو ، حتی الامکان از مصرف فرآورده ها یا نوشابه های الکلی  و یا دارو های خواب اور ، آرام بخش ، تسکین دهنده و ضد درد اجتناب ورزید .

عوارض جانبی که در صورت تداوم آنها باید با پزشک تماس گرفت:

احساس نفخ – کاهش تعریق – سرگیجه – خواب آلودگی – خشکی دهان – تهوع – سردرد – تاری دید –خستگی یا ضعف غیر عادی – کاهش توانایی جنسی

عوارض جانبی یا علائمی که در صورت بروز آنها باید به پزشک مراجعه نمود:

واکنش های حساسیتی مفرط ( با علائمی از قبیل دانه های ریز قرمز رنگ بر روی پوست و کهیر  ) – یبوست – افزایش فشار داخل چشم ها ( با علائمی از قبیل درد چشم ها ) – برقان با علائمی از قبیل زردی پوست بدن یا چشم ها ) – واکنش های متناقض ( با علائمی از قبیل اشکال در به خواب رفتن ، هیجان غیر عادی، عصبانیت و تحریک پذیری) – اختلالات خونی ( با علائمی از قبیل گلو درد و تب ) – کندی ضربان قلب – تنگی نفس یا اشکال در تننفس .

 

عوارض جانبی ناشی از مصرف بیش از حد دارو/ علائم مسمومیت با دارو:

خواب الودگی شدید– اغتشاش شعور – خشکی شدید دهان ، بین ، یا گلو – گرم شدن ، خشکی یا برافروختگی پوست بدن – مشکل شدن دفع ادرار – ضربان سریع و غیر عادی قلب .

توجه : در صورت مشکوک شدن به مصرف بیش از حد دارو یا بروز علائم فوق ، بلافاصله با پزشک یا یکی از مراکز

فوریت های پزشکی یا کنترل مسمومست ها تماس گرفته و در صورت لزوم هر چه سریعتر به مراکز فوق

مراجعه کنید

مصرف در دورة بارداری:

غیر مجاز ، مگر در شرایط ویژه آن هم با کمترین مقدار مصرف و حداقل دوره درمان ( گروه D )

« کلردیازپوکساید » موجود در این فراورده از جفت عبور می کند و مصرف آن به ویژه در سه ماهه اول بارداری می تواند خطر بروز ناهنجاری های مادرزادی را افزایش دهد همچنین مصرف طولانی مدت این دارو در دوره بارداری می تواند باعث وابستگی جسمی جنین به دارو شود که این امر منجر به بروز نشانه های ناشی از قطع مصرف دارو ( مانند بی خوابی ، بی قراری و تشویش ، تحریک پذیری ، لرزش دست ها ، گرفتگی عضلات ، دل پیچه ، استفراق ، تعریق یا تشنج ) در نوزاد می گردد . مصرف این دارو در هفته های آهر بارداری می تواند باعث تضعیف دستگاه عصبی و استفاده از آن درست قبل از زایمان یا در حین آن نیز ممکن است موجب بروز رخوت وسستی در نوزاد گردد .

مصرف در دورة شیردهی:

از مصرف این دارو در دوره شیر دهی باید پرهیز گردد.

« کلردیازپوکساید » موجود در این فراورده در شیر مادر ترشح می شود و مصرف آن در دوره شیر دهی می تواند باعث بروز حالت تسکین « بی حالی » اشکال در تغذیه و کاهش وزن بدن نوزاد گردد . همچنین « کلیدینیوم » موجود در این فراورده ممکن است سبب مهار ترشح شیرر مادر شود    .

شرایط نگهداری:

دمای کمتر از 40 درجه سانتی گراد ( ترجیحاً 15 تا 30 درجه سانتی گراد )

داخل ظروف یا بسته بندی های نفوذ ناپذیر و مقاوم به نور

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد